Liviu Munteanu, 04.07.2018 20:17, posesor de Caine

Bună seara! Am acceptat să cazez un câine salvat de la moarte dintr-un adăpost public, până când o să găsim o familie care să îl adopte. Când am ajuns cu el acasă a făcut o criză de epilepsie. Știu cum se manifestă, pentru că am mai avut cazuri. I-am dat un diazepam, dar a început să urle, în loc să se liniștească! Ce mă sfătuiți?

Vedeți răspunsurile :

04.07.2018

Vă rugăm să veniți de urgență la noi sau să mergeți la cel mai apropiat cabinet veterinar deschis în acest moment! Diazepamul, ca și fenobarbitalul sunt folosite și recomandate de către medical veterinar pentru sedarea unui câine, în anumite situații. Dumneavoastră aveți nevoie pentru acest cățel de un consult de urgență, pentru un diagnostic corect și prescripție medicală adecvată! Dozajul incorect al oricărui medicament de uz veterinar sau uman, poate duce la probleme grave de sănătate. Antidepresivele pot avea ca și efecte secundare, vomă și o condiție numită sindrom serotoninic, care se caracterizează prin circulație și ritm cardiac mărite, febră, dezorientare, vocalizări și convulsii.

Adăugați un răspuns